SZAKIGAZGATÁS
Szakigazgatás 2017. január 1-től *
TERMÉSZETVÉDELMI, ERDÉSZETI, HALGAZDÁLKODÁSI, VADÁSZATI HATÓSÁGI ÉS IGAZGATÁSI SZERVEK
A HÍREK,ÚJSÁGOK menüpont 2016 júliusában kelt cikke már jelezte az igazgatási rendszerben ismét várható szervezeti változásokat. 2017. január 1-jétől kezdődően kormányrendeletek alapján újra szervezeti változások történtek a természetvédelmi, az erdészeti, a halgazdálkodási és a vadászati hatósági és igazgatási feladatok ellátása terén is az alábbiakban felvázoltak szerint. * 2018 májusában kelt hír pedig tartalmazza, hogy a Földművelésügyi Minisztériumból Agrárminisztérium lesz.
2017. január 1-jén a hatósági és igazgatási rendszerben jelentős szervezeti változások léptek hatályba, tovább egységesítve az igazgatást illetve erősítve a megyei kormányhivatali rendszert, jelentősen növelve a megyeszékhely szerinti járási hivatalok feladat- és hatáskörét. Átfogó módosításra került a környezetvédelmi és természetvédelmi hatósági és igazgatási feladatokat ellátó szervek kijelöléséről szóló 71/2015. (III. 30.) Korm. rendelet, a hatályát vesztő 68/2015. (III. 30.) Korm. rendelet után pedig hatályba lépett a földművelésügyi hatósági és igazgatási feladatokat ellátó szervek kijelöléséről szóló 383/2016. (XII. 2.) Korm. rendelet. Ennek eredményeként a természetvédelmi, az erdészeti, a halgazdálkodási és a vadászati hatósági és igazgatási feladatok ellátása terén a következők szerint alakult át a korábbi (lásd SZAKIGAZGATÁS* menüpont) országos és területi szervezetrendszer.
KÖZPONTI HIVATALOK
Egyes központi hivatalok és költségvetési szervi formában működő minisztériumi háttérintézmények felülvizsgálatával összefüggő jogutódlásról, valamint egyes közfeladatok átvételéről szóló 378/2016. (XII. 2.) Korm. rendelet 22. §-a alapján az Országos Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főfelügyelőség (OKTF) 2016. december 31. napjával beolvadásos különválás útján jogutódlással megszűnt. Az OKTF általános jogutódja a Pest Megyei Kormányhivatal, egyes igazgatási és hatósági feladatok tekintetében pedig a jogutód a Földművelésügyi Minisztérium (FM), illetve a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM).
A 378/2016. (XII. 2.) Korm. rendelet 25. §-a szerint a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivataltól (NÉBIH) a földművelésügyi hatósági és igazgatási feladatokat ellátó szervek kijelöléséről szóló 383/2016. (XII. 2.) Korm. rendelet alapján a Földművelésügyi Minisztériumhoz, a Pest Megyei Kormányhivatalhoz, illetve a megyei kormányhivatalokhoz átkerült feladat- és hatáskörök, valamint az azokhoz kapcsolódó jogviszonyok tekintetében a NÉBIH jogutódja 2017. január 1-jével a feladatot ellátó, illetve a hatáskör gyakorlására kijelölt szerv.
A földművelésügyi ágazat, valamint a környezetvédelem és természetvédelem szakmai irányító minisztere törvényességi és szakszerűségi ellenőrző hatáskörökkel a környezet védelméért is felelős földművelésügyi miniszter, amely szakmai irányításban a földművelésügy ágazat területén (erdészet, halgazdálkodás, vadászat stb.) közreműködik a NÉBIH.
TERMÉSZETVÉDELMI HATÓSÁG
A központi hivatalok felülvizsgálatával és a járási hivatalok megerősítésével összefüggő egyes kormányrendeletek módosításáról szóló 379/2016. (XII. 2.) Korm. rendelet „293. A környezetvédelmi és természetvédelmi hatósági és igazgatási feladatokat ellátó szervek kijelöléséről szóló 71/2015. (III. 30.) Korm. rendelet módosítása” cím alatt szabályozza újra a természetvédelmi hatósági rendszert is.
A 379/2016. (XII. 2.) Korm. rendelet 293. §-a szerint országos környezetvédelmi és természetvédelmi hatóságként a Pest Megyei Kormányhivatal jár el. Területi környezetvédelmi és természetvédelmi hatóság megyei illetékességgel a megyei kormányhivatal megyeszékhely szerinti járási hivatala, kivéve Pest megyét és Budapest fővárost, amelyek területére kiterjedő illetékességgel a Pest Megyei Kormányhivatal természetvédelmi hatáskörében Érdi Járási Hivatala az eljáró hatóság. A területi környezetvédelmi és természetvédelmi hatóság különös illetékességgel a 71/2015. (III. 30.) Korm. rendelet 3. melléklete szerinti esetekben jár el. A fővárosi főjegyző és a települési önkormányzat jegyzője által természetvédelmi hatósági ügyben hozott első fokú döntés esetén másodfokon a területi természetvédelmi hatóság az eljáró szerv.
NEMZETI PARK IGAZGATÓSÁGOK SZERVEZETRENDSZERE
A környezet védelméért felelős miniszter által irányított nemzeti park igazgatóságok (államigazgatási szervek) szervezetrendszere változatlan, lásd SZAKIGAZGATÁS* menüpont alatt: https://termeszetor.hu/cikkek/szakigazgatas-/
A módosított 71/2015. (III. 30.) Korm. rendelet a fentieknek megfelelően természetvédelmi hatóságként és szakhatóságként a természetvédelemért felelős minisztert, a Pest Megyei Kormányhivatalt, a megyei kormányhivatal megyeszékhely szerinti járási hivatalát illetve Pest megyére és a fővárosra az Érdi Járási Hivatalt, a fővárosi főjegyzőt és a települési önkormányzat jegyzőjét jelöli ki. Országos illetékességű természetvédelmi hatóság a Pest Megyei Kormányhivatal. Területi természetvédelmi hatóság a megyei kormányhivatal megyeszékhely szerinti járási hivatala, Pest megyét és a fővárost illetően az Érdi Járási Hivatal. Kormányrendelet eltérő rendelkezésének hiányában első fokon eljáró természetvédelmi hatóság a területi természetvédelmi hatóság, másodfokon és országos illetékességgel eljáró természetvédelmi hatóság pedig az országos természetvédelmi hatóság. Helyi jelentőségű védett természeti területen a települési önkormányzat jegyzője jár el. A kormányrendeletben meghatározott esetekben az országos természetvédelmi hatóság jár el első fokon (pl. fokozottan védett növény- és állatfaj, vagy több területi természetvédelmi hatóság illetékességi területére kiterjedő hatósági engedély megszerzésére irányuló kérelem esetén), illetve a területi természetvédelmi hatóság másodfokon (a települési önkormányzat jegyzője által hozott első fokú döntésben).
A további részleteket lásd a vonatkozó fenti, 71/2015. (III. 30.) kormányrendeletben: http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=A1500071.KOR
ERDÉSZETI HATÓSÁG
A 2017. január 1-jén hatályba lépett, a földművelésügyi hatósági és igazgatási feladatokat ellátó szervek kijelöléséről szóló 383/2016. (XII. 2.) Korm. rendelet erdészeti hatóságként a NÉBIH-et, a Pest Megyei Kormányhivatalt és a megyei kormányhivatali rendszer kormányrendeletben meghatározott járási hivatalait jelöli ki. A kormányrendelet 11. §-a szerint első fokú erdészeti hatóságként – ha törvény vagy kormányrendelet eltérően nem rendelkezik – az erdőterület fekvése szerint illetékes, a kormányrendelet 2. mellékletében meghatározott alábbi 10 kijelölt járási hivatal jár el. Másodfokú erdészeti hatóságként az egész országra kiterjedő illetékességgel a Pest Megyei Kormányhivatal jár el, amennyiben kormányrendelet eltérően nem rendelkezik. A NÉBIH országos erdőtervezési feladatokat lát el, vezeti az Országos Erdőállomány Adattárat, és további igazgatási feladatai mellett a kormányrendeletben meghatározott hatáskörben országos illetékességű elsőfokú erdészeti hatóságként működik.
Az erdészeti hatóságként eljáró járási hivatalok illetékességi területe erdőtervezési körzetek szerint
1. Pest Megyei Kormányhivatal Érdi Járási Hivatala
Erdőtervezési körzet neve:
1. Alsó-Tápió-vidéki,
2. Budai-hegyek,
3. Budapesti,
4. Csévharaszt-Felső-Tápió-vidéki,
5. Dél-Vértesi,
6. Gerecsei,
7. Gerecse-Vértesi,
8. Gödöllői-dombság,
9. Mezőföldi,
10. Mezőföld-Sárrét,
11. Nagykőrösi,
12. Pilisi-Visegrádi,
13. Pilismaróti,
14. Pusztavacsi,
15. Súri-Bakonyaljai,
16. Szentendrei.
2. Veszprém Megyei Kormányhivatal Veszprémi Járási Hivatala
Erdőtervezési körzet neve:
1. Bakonyszentlászlói,
2. Balatonfüredi,
3. Devecseri,
4. Farkasgyepűi,
5. Kab-hegyi,
6. Keszthelyi-hegység,
7. Pápai,
8. Tapolcai,
9. Várpalotai,
10. Zirci.
3. Vas Megyei Kormányhivatal Szombathelyi Járási Hivatala
Erdőtervezési körzet neve:
1. Alpokaljai,
2. Alsó-Őrségi,
3. Dél-Hansági,
4. Észak-Hanság és Szigetközi,
5. Felső-Kemenesháti,
6. Felső-Őrségi és Vendvidéki,
7. Gyöngyös-Pinka-menti,
8. Győri,
9. Kemenesi cser,
10. Körmendi,
11. Pannonhalmi-Téti,
12. Rábaközi-Iváni cser,
13. Répce-síki,
14. Sárvár-Celldömölki,
15. Sopron-Fertőmelléki.
4. Zala Megyei Kormányhivatal Zalaegerszegi Járási Hivatala
Erdőtervezési körzet neve:
1. Surdi,
2. Baki,
3. Bánokszentgyörgyi,
4. Nagykanizsai,
5. Keszthelyi,
6. Lenti,
7. Letenyei,
8. Szentgyörgyvölgyi,
9. Zalacsányi,
10. Zalaegerszegi,
11. Zalakomári.
5. Somogy Megyei Kormányhivatal Kaposvári Járási Hivatala
Erdőtervezési körzet neve:
1. Barcsi,
2. Igali,
3. Iharosi,
4. Kaszói,
5. Kelet-Zselic,
6. Lábodi,
7. Marcali,
8. Nagyatádi,
9. Nagybajomi,
10. Nyugat-Ormánsági,
11. Nyugat-Zselic,
12. Somogyvári,
13. Zamárdi.
6. Baranya Megyei Kormányhivatal Pécsi Járási Hivatala
Erdőtervezési körzet neve:
1. Bátaszék-Bonyhádi,
2. Bédai,
3. Dél-Baranyai,
4. Gemenci,
5. Hetvehelyi,
6. Hőgyészi,
7. Kárászi,
8. Kisvaszari,
9. Nagydorogi,
10. Pécsi,
11. Pécsváradi,
12. Pincehelyi,
13. Sásdi,
14. Sellyei,
15. Szigetvári,
16. Tamási,
17. Vajszlói.
7. Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal Kecskeméti Járási Hivatala
Erdőtervezési körzet neve:
1. Alsó-Duna-menti,
2. Ásotthalmi,
3. Bajai,
4. Bugaci,
5. Harkakötönyi,
6. Kecskeméti,
7. Kelebiai,
8. Kiskőrösi,
9. Kiskunhalasi,
10. Kisteleki,
11. Körös-Maros közi,
12. Körös-vidéki,
13. Közép-Duna-menti,
14. Marosszög-Csanádi.
8. Hajdú-Bihar Megyei Kormányhivatal Debreceni Járási Hivatala
Erdőtervezési körzet neve:
1. Baktalórántházai,
2. Debrecen-Halápi,
3. Guthi,
4. Hajdúhát-Bihari,
5. Közép-Tiszai,
6. Nyírbátori,
7. Nyíregyházi,
8. Rétköz-Beregi,
9. Szatmár-Nagyecsedi,
10. Szolnok-Jászsági.
9. Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatal Miskolci Járási Hivatala
Erdőtervezési körzet neve:
1. Alsó-Hegyközi,
2. Bánhorváti,
3. Bodrogközi,
4. Csereháti,
5. Dél-Borsodi,
6. Dél-Bükki,
7. Erdőbényei,
8. Erdőhorváti,
9. Felső-Hegyközi,
10. Fónyi,
11. Gömöri,
12. Gönci,
13. Hernádvölgyi,
14. Jósvafői,
15. Lillafüredi,
16. Parasznyai,
17. Sárospataki,
18. Szendrői,
19. Szerencsi,
20. Tornai.
10. Heves Megyei Kormányhivatal Egri Járási Hivatala
Erdőtervezési körzet neve:
1. Berceli,
2. Diósjenő-Királyréti,
3. Egri,
4. Felsőtárkányi,
5. Gyöngyössolymosi,
6. Hatvan-Hevesi,
7. Kelet-Cserháti,
8. Kemencei,
9. Kiskörei,
10. Nagybátonyi,
11. Nagymarosi,
12. Nyugat-Borsodi,
13. Parádi,
14. Pétervásárai,
15. Romhányi,
16. Salgótarjáni,
17. Szécsényi,
18. Szilvásváradi,
19. Tarnaleleszi,
20. Váci,
21. Verpeléti.
Lásd a NÉBIH helységalapú illetékességkeresőjét: http://erdoterkep.nebih.gov.hu
HALGAZDÁLKODÁSI HATÓSÁG
A 383/2016. (XII. 2.) Korm. rendelet halgazdálkodási hatóságként a földművelésügyi minisztert, a NÉBIH-et, a Pest Megyei Kormányhivatalt, és a megyei kormányhivatalok megyeszékhely szerinti járási hivatalát, illetve Pest megyére és a fővárosra az Érdi Járási Hivatalt jelöli ki. A kormányrendelet 30. §-a szerint halgazdálkodási hatóságként – ha kormányrendelet eltérően nem rendelkezik –, a halgazdálkodási vízterület medrének fekvése szerint illetékes megyeszékhely szerinti járási hivatal, a fővárosra és Pest megyére az Érdi Járási Hivatal (területi halgazdálkodási hatóság) jár el a megyére kiterjedő illetékességi területen. Halvédelmi bírság kiszabására irányuló közigazgatási hatósági eljárásban a jogsértő személy lakóhelye szerint illetékes területi halgazdálkodási hatóság jár el. A 34. § alapján országos illetékességű halgazdálkodási hatóság a kormányrendeletben hatáskörébe utalt hatósági ügyekben a Pest Megyei Kormányhivatal. A NÉBIH kormányrendeletben meghatározott számos halgazdálkodási hatósági és igazgatási feladata között szerepel például a turista állami horgászjegy és a hozzá tartozó fogási napló kiadása országos illetékességgel.
VADÁSZATI HATÓSÁG
A 383/2016. (XII. 2.) Korm. rendelet vadászati hatóságént a földművelésügyi minisztert, a NÉBIH-et, a Pest Megyei Kormányhivatalt, és a megyei kormányhivatalok járási hivatalát, illetve Pest megyére és a fővárosra az Érdi Járási Hivatalt jelöli ki. A kormányrendelet 60. §-a szerint első fokú vadászati hatóságként – ha kormányrendelet eltérően nem rendelkezik –, a vadászterület fekvése szerint illetékes megyeszékhely szerinti járási hivatal, a fővárosra és Pest megyére az Érdi Járási Hivatal (területi vadászati hatóság) jár el a megyére kiterjedő illetékességi területen. Másodfokon eljáró vadászati hatóság a Pest Megyei Kormányhivatal. A NÉBIH vadászati hatósági feladata a zárttéri vadtartás ellenőrzése országos illetékességgel. Sajátos új jogintézmény a tájegységi fővadász intézménye szakigazgatási és szaktanácsadási feladatokkal (lásd Vtv. 93. §).
A természethasználat ágazatainak hatóságaira (erdészet, halgazdálkodás, vadászat) a részleteket lásd a vonatkozó 383/2016. (XII. 2.) kormányrendeletben:
SZAKHATÓSÁG, SZAKKÉRDÉSEK VIZSGÁLATA
A természetvédelem vonatkozásában a szakkérdések vizsgálatára és a szakhatóságok kijelölésére vonatkozó szabályozásokat a 71/2015. (III. 30.) Korm. rendelet IV. FEJEZETE tartalmazza.
A 383/2016. (XII. 2.) Korm. rendelet IV. FEJEZETE tartalmazza valamennyi földművelésügyi igazgatási területre, köztük az erdészetre, a halgazdálkodásra és a vadászatra a hatósági kijelölő rendelkezéseket, míg az V. FEJEZET a szakhatóságok kijelölését, a VI. FEJEZET pedig a szakkérdések vizsgálatát szabályozza.
Vonatkozó jogszabályok:
71/2015. (III. 30.) Korm. rendelet a környezetvédelmi és természetvédelmi hatósági és igazgatási feladatokat ellátó szervek kijelöléséről;
383/2016. (XII. 2.) Korm. rendelet a földművelésügyi hatósági és igazgatási feladatokat ellátó szervek kijelöléséről;
14/2015. (III. 31.) FM rendelet a környezetvédelmi és természetvédelmi hatósági eljárások igazgatási szolgáltatási díjairól;
433/2017. (XII. 21.) Korm. rendelet az egyes erdészeti hatósági eljárások, bejelentések, valamint hatósági nyilvántartások eljárási szabályairól;
2016. évi CL. törvény az általános közigazgatási rendtartásról.